کد مطلب : 8581 - تاريخ : شنبه 28 مرداد 1391 نسخه چاپی
دستگاه‌های جدید برای تولید انرژی

به گزارش سبحان به نقل از یورونیوز، آینده ای را تصور کنید که کت ها و شلوارها انرژی را در خود جمع می کنند تا تلفن همراهتان را شارژ کنند و پرده ها لامپ خانه را روشن می کند. محققان پرتغالی مرکز فناوری نانو و مواد هوشمند در حال کار کردن برای اختراع مواد و دستگاه های جدید هستند.

این کوسنی است که برای خارج از خانه طراحی شده است. تابلوهای خورشیدی فتوولتائیک انعطاف پذیر در درون آن جاسازی شده اند و از بیرون دیده نمی شود. این کوسن حس گرهای مخصوصی دارد که قادر به تشخیص نبود نور و روشن کردن لدها هستند. لدها از انرژی بدست آمده توسط تابلوهای خورشیدی استفاده می کند.

یک محقق مرکز فناوری نانو می گوید: “کوسن در آخرین مرحله آماده سازی است. ما فقط جدیدترین پیش گونه را می سازیم و جزییات نهایی را مرور می کنیم تا بالاخره به بازار عرضه کنیم.”

تابلوهای خورشیدی فتوولتاییک انعطاف پذیر را می توان در همه اشیا اعم از پارچه ای و پلاستیکی، در خانه یا در اتومبیل جاسازی کرد.
برای مثال، محققان در حال آزمایش فتوولتاییک های کوچک در اتومبیل ها هستند که با قرار دادن آن ها یک روز کامل در زیر آفتاب، انرژی لازم برای شارژ باتری را بدست می آورد.

آزمایشی دیگر: این ماده با فشار دادن یک دکمه رنگش عوض می شود یا سفالی که عطرافشانی می کند.
یک محقق دیگر می گوید: “ما محصولات موفقت آمیزی را تولید کرده ایم. در بسیاری از موارد موفقیت، کامل نیست چون بعضی از فرآورده ها در فروش توفیق بزرگی نیافتند. ولی فکر می کنم در جهت درست پیش می رویم.”

پروژه های دیگری نیز در راه هستند. مانند یک کت با تابلوهای خورشیدی و باتری که قادر به تنظیم دما، شارژ تلفن همراه و GPS جاسازی شده است.