کد مطلب : 8550 - تاريخ : شنبه 28 مرداد 1391 نسخه چاپی
خوشه كهكشاني «سيمرغ» در توليد ستاره ركورد زد

خوشه كهكشاني «سيمرغ» يكي از بزرگترين اجرام آسماني در كائنات محسوب مي‌شود كه ركوردهاي متعددي از جمله در زمينه توليد ستارگان جديد و انرژي آزاد شده به نام خود ثبت كرده است.

به گزارش سبحان به نقل از ایسنا، بر اساس اعلام رصدخانه اشعه ايكس چاندرا ناسا، خوشه كهكشاني فونيكس (سيمرغ) كه در فاصله 5.7 ميليارد سال نوري با زمين قرار دارد، با سريع‌ترين ميزان ممكن كه تاكنون در خوشه‌هاي كهكشاني مشاهده شده است، در حال توليد ستاره‌هاي تازه است.

همچنين اين خوشه كيهاني غول پيكر، قوي‌ترين توليد كننده پرتوهاي اشعه ايكس در بين خوشه‌هاي شناسايي شده محسوب مي‌شود.

به گفته متخصصان نجوم، خوشه كيهاني فونيكس تنها بدليل قرار گرفتن در صورت فلكي Phoenix (سيمرغ) به اين نام شناخته نمي‌شود؛ بلكه خصوصيات منحصر بفرد و قابل توجه، آن را شايسته اين نام كرده است.

«مايكل مك دانلد» از محققان موسسه تكنولوژي ماساچوست (MIT) تأكيد مي‌كند: درحالي كه بسياري از كهكشان‌ها در مركز خوشه‌هاي ستاره‌اي براي ميلياردها سال در حالت سكون قرار دارند، به نظر مي‌رسد كهكشان مركزي در اين خوشه با توليد بي‌وقفه ستارگان مجددا احيا شده است.

«مك دانلد» خاطر نشان مي‌كند: افسانه سيمرغ و احيا شدن پرنده پس از مرگ، تمثيل و نام مناسبي براي خوشه كهكشاني فونيكس است.

دانشمندان تأكيد مي‌كنند، خوشه فونيكس و كهكشان مركزي آن به همراه يك ابر سياهچاله گزينه‌هاي بسيار مناسبي براي بررسي كيهان شناسي و تكامل كهكشان ها هستند.