کد مطلب : 8547 - تاريخ : شنبه 28 مرداد 1391 نسخه چاپی
روبات استتار با قابليت تغيير رنگ با الهام از اختاپوس

محققان دانشگاه هاروارد موفق به ساخت روباتي شده‌اند كه براي مخفي كردن خود در يك محيط يا بالعكس،‌ آشكارتر كردن خود قادر به تغيير رنگ است.

به گزارش سبحان به نقل از ایسنا، اين دستگاه از مهارت‌هاي استتار موجودات دريايي مانند اختاپوسها، ده‌پاها و ماهيهاي مركب الهام گرفته است.

اين روبات كه جزئيات آن در مجله ساينس منتشر شده، مانند اين سرپايان از يك بدن نرم و لاستيكي برخوردار بوده و مي‌تواند با انعطاف زيادي حركت كند.

اين محققان در تحقيقات پيشين خود يك روبات تاشو را ساخته بودند كه با انعطاف بسيار قادر به حركت بود.

در سال 2011 اين دانشمندان مقاله‌اي را در مجله مجموعه مقالات آكادمي ملي علوم به چاپ رسانده و در آن جزئيات يك روبات نرم را كه در زير موانع قادر به خزيدن و خم شدن بودده، شرح دادند.

اين دستگاه از پليمرهاي مبتني بر سيليكون ساخته شده و حركات آن توسط پمپاژ هوا از ميان استوانه‌هاي ريز درون چهار پاي آن صورت مي‌گرفت.

اكنون آنها يك لايه ديگر از پيچيدگي را به اين روبات‌ها افزوده و به آنها قابليت استتار را بخشيده‌اند.

روبات‌هاي استتار با يك شبكه از كانال‌هاي ريز پوشيده شده‌اند. با پمپاژ رنگهاي مختلف، روبات مي‌تواند به سرعت ظاهر خود را تغيير دهد.

همچنين مي‌توان مايعات سرد يا گرم را براي ارائه قابليت پنهان شدن حرارتي يا مايعات فلورسنت را براي درخشش در تاريكي درون اين روباتها پمپاژ كرد.

در حال حاضر اين مايعات از طريق يك منبع به روبات‌ها ارسال مي‌شود اما در آينده مي‌توان آنرا در بدن خود روبات جاسازي كرد.

به باور اين تيم، اين روبات از كاربردهاي زيادي در حوزه‌هاي مختلف برخوردار است. به گفته محققان، اين دستگاههاي نرم از شباهتهايي با اندام يا بافتها برخوردار بوده و مي‌توانند كاربردهاي پزشكي داشته باشند.

همچنين از ديگر كاربري‌هاي اين فناوري در آينده مي‌تواند در حوزه جستجو و نجات باشد. قابليت انعطاف بالاي اين روبات و همچنين درخشش آن در تاريكي مي‌تواند كمك زيادي براي ماموران امداد و نجات باشد.

روبات استتار با قابليت تغيير رنگ با الهام از اختاپوس

روبات استتار با قابليت تغيير رنگ با الهام از اختاپوس